Your browser doesn't support canvas!

Nábytok z ratanu

Prírodný ratan

Na výrobu nábytku sa používal ratan už v starovekom Egypte. Dodnes si zachováva významné miesto v zariadení domácností, terás ale i ako záhradný nábytok.

Surovinou na jeho výrobu sú vzdušné korene palmy Calamus rattan, ktorá sa pestuje predovšetkým v oblastiach Malajzie a Indonézie. Liany ratanu môžu dosahovať dĺžku až sto metrov. Existuje asi 600 rôznych druhov ratanu.

Ručným osekávaním sa získavajú 15 – 20 m dlhé ratanové prúty, ktoré sa po olúpaní vonkajšej šupky naparujú v horúcej pare, prípadne sa 2-3 týždne máčajú v „bahnitej“ vode, čím získajú potrebnú ohybnosť, pružnosť a špecifické sfarbenie. I napriek istej mechanizácii sa prevažná vačsina prác od vysádzania až po výrobu ratanového nábytku robí ručne. Keďže sa jedná o prírodný produkt, môže vzhľadom k rozdielnym vlastnostiam povrchu dochádzať k farebným rozdielom.

Ratanový nábytok je ľahký, výborne kombinovateľný s iným zariadením, dokáže priestor odľahčit a zútulniť, je nenáročný na údržbu. Ako prírodný materiál je vhodný aj pre alergikov. Najdlhšiu životnosť dosahuje umiestnený v interiéri alebo na krytej terase. V prípade vačsieho vystavenia poveternostným podmienkam získava za cenu nižšej životnosti krásnu farbu sivej patiny.

Syntetický ratan

Imitácia prírodného ratanu z odolného polyetylénového materiálu, vyznačuje sa nízkou hmotnosťou, odolnosťou voči nepriaznivým poveternostným podmienkam a dlhou životnosťou s takmer nulovou potrebou údržby.

<< Späť