Your browser doesn't support canvas!

Nábytok z masívu

Teakové drevo

Teak je ľudový názov pre veľký listnatý strom „Tectona grandis”, jeho domovom je India, Barma a Thajsko, pestuje sa aj na Filipínach, Jáve, Malajskom súostroví, v Afrike a Strednej Amerike. Ak rastú teakové stromy v dobrej zemi, dosahujú priemernú výšku 18 m za 15 rokov, s obvodom 0.5 m. V prírodných lesoch majú stromy aj viac než 200 rokov a dosahujú výšku asi 45 m.

Teakové drevo má dlhšiu životnosť ako hociktoré iné tvrdé drevo a oplýva jedinečnou krásou. Vďaka esenciálnemu oleju a kaučuku, ktorý drevo obsahuje, dokáže teakové drevo odolať prírodným živlom lepšie ako hociktoré iné drevo, je jedným z najcennejších spomedzi úžitkového a stavebného dreva.

Celé stáročia bol teak pilierom lodiarskeho priemyslu. Paluby Titanicu boli z teakového dreva, ktoré je aj dnes v takom dobrom stave ako keď sa loď potopila v roku 1912. Teakové drevo sa tiež používa v ropnom priemysle na Strednom východe, pretože ako jedno z mála dokáže vydržať nemilosrdné slnko na púšti a nie je ľahko horľavé. Dokáže odolať silným chemikáliám, hubám, hnilobe a termitom. Na rozdiel od iného dreva nesčerná ak sa dostane do kontaktu s kovmi.

Teakové drevo najlepšie vynikne ak sa naň aplikujú transparentné a svetlé farby. Ak sa drevo neošetrí olejom a necháme nábytok vonku dostane jemne šedý nádych. Proces trvá asi jeden rok.

Mangové drevo

Mangovník je tropický ovocný strom pochádzajúci z juhovýchodnej Ázie, dnes veľmi rozšírený v tropických oblastiach. Obvykle dosahuje výšku okolo 20 – 30 metrov a priemeru kmeňa 1 – 1,5 metra. Postupne, ako strom rastie do výšky, zber úrody sa stáva zložitejším a navyše strom prestáva rodiť ovocie. Z tohto dôvodu sú stromy na plantážach každých 7 – 15 rokov obnovované, drevo z porúbaných stromov predstavuje dodatočný príjem pre pestovateľov mangových plodov.

Mangové drevo je svetlé exotické drevo. Tvrdosťou sa blíži k teakovému drevu, výrobky z mangového dreva majú priaznivejšie ceny. Po napustení olejom je buď prezentované vo svojej svetlej prírodnej farbe alebo morené do rôznych odtieňov.

<< Späť